חשוב לדעת

פנסיה לעובדי משק הבית: איך נדע באיזו קרן לבחור?

פנסיה לעובדי משק הבית: איך נדע באיזו קרן לבחור?

תשלום ביטוח לאומי לעובדי משק הבית זה כבר ברור לכולם, אך לאחרונה, יותר ויותר אנשים מבינים, כי ביטוח פנסיה הוא גם רכיב חובה, מה חשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה באיזו קרן פנסיה לבחור?

החובה לבטח את העובד בביטוח פנסיוני חלה על המעסיק, אך מי שצריך לבצע את הבחירה בקופה בה יבוטח, על פי חוק, הוא העובד עצמו. במידה והעובד לא הודיע תוך 3 חודשים ממועד תחילת עבודתו, לאיזו קרן הוא רוצה להפריש, יכול המעסיק לבטחו באחת מקרנות ברירת המחדל. ההפרשה לפנסיה, מלבד שהיא חובה, חשובה גם לעובד וגם למעסיק, מכיוון שאובדן כושר עבודה חלילה של העובד יכול להכניס את שניהם לבעיה. כך חשוף המעסיק לתביעה כספית שעשויה להגיע למאות אלפי שקלים כפי שניתן מידי פעם לקרוא בעיתונים, ואת העובד למצב בו אין לו הכנסה עקב מחלה או פגיעה או בהגיעו לגיל פרישה. מה חשוב לדעת לפני ? היום קיימת לעובד אפשרות הבחירה ביחס לסוג החיסכון הפנסיוני וזהות הגוף הפנסיוני המנהל. אך מהם בעצם ההבדלים ביניהם? אחד הרכיבים שכדאי לשים אליהם לב הוא גובה דמי הניהול של התיק הפנסיוני. דמי הניהול אמנם מהווים אחוזים בודדים מהתיק, אך הם יכולים להסתכם בסכומים משמעותיים בטווח הארוך.

ממה מורכבים דמי הניהול?

דמי הניהול בקרנות הפנסיה בנויים משני רכיבים: הפקדות וצבירה. החלק הראשון הוא אחוז מגובה ההפקדה החודשית, והרכיב השני הוא אחוז מהסכום הכולל שנצבר בקרן הפנסיה עדכה. לדמי הניהול יש השפעה ישירה על התיק הפנסיוני, כיוון שלמרות שמדובר באחוזים בודדים יש להם השפעה ישירה על גובה הקצבה בגיל הפרישה. לכן חשוב שנוודא את הפרטים הקטנים ונדע על מה וכמה אנחנו משלמים. כמובן שהחוק בישראל קובע סכום מקסימלי שלדמי ניהול שניתן לגבות. תקרת דמי הניהול בקרנות הפנסיה כיום עומדת על 6.00% מרכיב ההפקדה ו- 0.50% מהצבירה השנתית.

חשוב לציין שכאשר אנחנו רוצים לפתוח תיק פנסיוני לעוזרת הבית, עומדת לה הזכות לבחור היכן היא מעדיפה לחסוך את הכספים, אך גם אם היא אינה מעוניינת בביטוח פנסיוני כדי להימנע מהפקדת חלקה לקופה, המעסיקים עדיין מחויבים על פי חוק לפתוח עבורה קופת פנסיה בהתאם לצו ההרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק, כאשר גם אם העובדת אינה משתפת פעולה בבחירת הקרן, ניתן לפתוח עבורה קרן פנסיה באחת מקרנות ברירת המחדל, המאפשרות כיסוי ביטוחי גם במקרה אובדן כושר עבודה, נכות או מוות, זאת כמובן בנוסף לצבירת פיצויי הפיטורין וצבירת קצבה לגיל הפרישה.

מהי קרן ברירת מחדל?

פעמים רבות אנחנו שומעים את המינוח קרן פנסיה ברירת מחדל. אבל מה זה בעצם אומר? צו ההרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק, קבע כי כל מעסיק בישראל מחויב לבטח את עובדיו בביטחו פנסיוני. לשם כך נבחרו ארבע קרנות מובילות המוגדרות כקרנות ברירת המחדל (למרות שחלים שינויים בימים אלו בשל רכישות שונות המתבצעות בזירה זאת, ובפועל מספרן מצטמצם). קרנות אלו מציעות דמי ניהול נמוכים יחסית ושמירה על גובה דמי ניהול קבוע למשך 10 שנים. הצטרפות לקרן ברירת המחדל אינה מחייבת מילוי שאלון רפואי או חיתום, ולכן כל עובד יכול להצטרף אליה ללא תלות במצבו הרפואי. זאת מעבר לעובדה כי המעסיק אינו נדרש לחסדי העובד כדי לפתוח את הקופה ולהעביר אליה את הכספים שלהעברתם הוא מחויב על פי דין.

הכירו את האפשרויות: קרנות ברירת המחדל של ההפרשה הפנסיונית

קרן הפנסיה של הלמן-אלדובי משמשת כאחת מקרנות פנסיה ברירת המחדל ומציעה דמי ניהול בסך של0.05% מרכיב הצבירה, ו – 1.49% מרכיב ההפקדה. באלטשולר שחם, למשל, תוכלו לשלם דמי ניהול בגובה 1.49% על רכיב ההפקדה, ו- 0.1% על רכיב הצבירה הכולל. מיטב דש מציעים דמי ניהול בשיעור של 0.05% מהצבירה ו-2.49% מההפקדות, ואילו בפסגות קופות גמל ופנסיה בע"מ תשלמו 1.68% על רכיב ההפקדה ו-0.0905% מהצבירה.

כמובן שמלבד קרנות ברירת המחדל קיימות עוד אפשרויות רבות לפתיחת תיק פנסיוני. חברת הביטוח הראל, למשל, מציעה פנסיה חדש מקיפה הכוללת פנסיית זקנה, אובדן כושר עבודה ושאירים. גובה דמי הניהול של קרן הפנסיה של הראל נכון לינואר 2021 עמד על 2.01% מרכיב ההפקדה ו-0.22% מרכיב הצבירה.

חברת הביטוח כלל מציעה את תכנית "פנסיה מבטיחה", המאפשרת מודל דמי ניהול קבוע וידוע מראש, לצד הפחתת דמי ניהול ככל שהסכום הפנסיוני המצטבר יגדל. דמי הניהול של כלל נכון לינואר 2021 עמדו על: 2.02% מרכיב ההפקדה ו-0.21% מרכיב הצבירה. חברת הביטוח מגדל מציעה את קרן הפנסיה מגדל מקפת, המיועדת לתשלום פנסיוני, מכסה במקרה של נכות או אובדן כושר עבודה ומעניקה קצבת שאירים. דמי הניהול של מגדל נכון לינואר2021 עמדו על: 2.21% לרכיב ההפקדה ו-0.23% לרכיב הצבירה. כל קרנות הפנסיה מחויבות להציג את גובה דמי הניהול הממוצע שהן גובות, והוא יופיע בדוח השנתי שיישלח למבוטח.

מהו המסלול הנוח לפתיחת קרן פנסיה?

אחרי שסקרנו את האפשרויות לפתיחת תיק פנסיוני לעובד שלנו, חשוב שניקח רגע להבין כיצד מחשבים את הסכום להפרשה. התשלום לקרן הפנסיה יהיה 12.5% עלות מעביד (תגמולים ופיצויים) ו-6% עלות עובד. לכן, מומלץ לחשב מדי חודש את שכר העובד בפועל ולנכות ממנו את חלקו של העובד בתשלום לקופה. אבל איך ניתן לעשות את כל החישובים הללו מבלי לשבור את הראש? הכירו את Workito ,האפליקציה שעובדת בשבילכם.

Workito עוזרת לכם להעסיק בראש שקט

Workito הוקמה עבורנו, כל אלו שמאבדים את הידיים והרגליים בחישובי תשלומי פנסיה וביטוח לאומי לעובדי משק הבית. Workito היא אפליקציה ייעודית לניהול התשלומים לעובדת משק הבית. האפליקציה תפתח עבורנו קרן פנסיה, תחשב את התשלום החודשי ואפילו תתזכר אותנו מתי להעביר אותו –והכל בקליק אחד. מעבר לתשלום פנסיוני, Workito גם תפתח עבורנו תיק עובד בביטוח הלאומי ותתזכר אותנו מתי להעביר תשלום, תחשב עבורנו את גובה דמי ההבראה והחופשה השנתית לעובד, ועוד הרבה הפתעות.

איך עושים את זה? מורידים את האפליקציה לנייד, מזינים כמה פרטים בסיסיים ו - Workito מיד תחשב לכם את התשלום החודשי ותעביר אותו ישירות מכרטיס האשראי לקרנות הפנסיה והביטוח הלאומי. כמובן, חשוב גם לשים לב לנושא התשואות של כל אחת מהקרנות.

לא צריך יותר להסתבך עם חישובים ואקסלים אל תוך הלילה, תנו ל - Workito לעבוד בשבילכם.